امروزه مبحث سلول های بنیادی گیاهی به یک دانش ترند و پرکاربرد تبدیل شده و در صنعت محصولات آرایشی و بهداشتی جوانساز پوست بدن، مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر از سلول های بنیادی گیاهان مختلفی از جمله انگور، یاس بنفش، گیاه اپونتیا، سیب سوئیسی و آرگان در جهت محصولات مراقبتی و بهداشتی متفاوتی با کاربردهای آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ضد پیری پوست استفاده می گردد.

سلول های بنیادی این نوع از گیاهان، سلول های ذاتی تمایز نیافته هستند که در مریستم گیاه قرار گرفته و با تامین جریان ثابتی از سلول های پیش ساز، اندام ها و بافت های متفاوتی از گیاه را ایجاد کرده و به عنوان منبع اصلی نشاط و زندگی محسوب می شوند.

در سالهای اخیر، محققان این موضوع را کشف کرده اند که سلول های بنیادی انواع گیاهان دارای فعالیت قابل توجه آنتی اکسیدانی بوده که از سلول های بنیادی پوست بدن در برابر استرس اکسیداتیو ناشی از اشعه ماورا بنفش UV محافظت نموده، التهاب را مهار می کند و آثار رادیکال های آزاد را خنثی کرده و اثرات کهولت و پیری پوست را کاهش می دهد.

در واقع محصولات آرایشی، بهداشتی و مراقبتی که دانش سلول های بنیادی در آنها به کار رفته باشد توانایی ترویج و تکثیر سلول های سالم و جوانسازی پوست را داشته و از پوست در برابر هرگونه آسیب ناشی از تشعشات UV مراقبت می کند.

از این رو، برخلاف سلول های بنیادی اپیدرمی انسان و حیوانات، سلول های بنیادی گیاهی دارای توانایی totipotent هستند، یعنی می توانند یک گیاه کامل را از نو و به طور کامل بازسازی کنند.

در حال حاضر، دانشمندان این امکان را دارند تا از طریق فناوری نوآورانه سلول های بنیادی گیاهی، بافت های لازم و مفید را برای پوست انسان استخراج کنند، بر همین اساس، این امکان به وجود آمده تا به صورت کنترل شده از انواع سلول های بنیادی گیاهان برای جوانسازی موثر سلول های پوستی انسان ها استفاده شود.

استخراج و استفاده از سلولهای بنیادی گیاهی جنجال، سختی ها و حواشی سلول های بنیادی انسانی و یا جانوری را نداشته و دارای تاثیرات بسیار چشمگیری در انواع محصولات مراقبتی آرایشی و بهداشتی است.